Blog

Sosyal Medyanın Günlük Yaşama Etkisi

Sosyal Medyanın Günlük Yaşama Etkisi

Sosyal medya ve internet kullanımının günlük yaşama etkisi nasıl olur? Bundan 10-15 yıl önce insanlar bir araya gelmek için sınırlı seçeneklerle sosyalleşmeye daha az bağlıydı. Ancak günümüzde insanlar, haberlerden tanıtım videolarına kadar pek çok konuda parmak uçları ile hakkında bilgi alıyor.

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest gibi farklı sosyal ağ siteleri olup kullanıcılar arasındaki iletişimi geliştirmek için her birinin kendine özgü özellikleri vardır. İnsanlar, onları meşgul ettiği için sosyal ağa katılmaktan çok memnun olduklarını gözlemleyebiliriz

Sosyal Medyanın Avantajları

Sosyal Medyanın Avantajları

1. İletişim Kolaylığı

Sosyal ağların temel avantajı, arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın bağlantılarını onlarla dinamik olarak iletişim halinde kalabilmek için kullanılmasıdır. Bu sayede en son paylaşımlarından haberdar olunup aynı zamanda fotoğrafların, seslerin ve videonun paylaşılması, iletişimi eğlenceli ve ilginç hale getiriyor.

2. Ürün incelemesi

İnsanlar, sosyal ağdaki diğer kişiler tarafından gönderilen yorumlara bakarak araştırdıkları ürün hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu, doğru ürünü satın almak için kılavuz görevi görebilecek ürün hakkında rasyonel bir görüş sağlıyor ve böylece satışları artırıyor. İnsanlar her zaman başkalarının ürün satın alma tavsiyesine inandıkları için sosyal medyanın sağladığı güzel bir avantaj.

3. Grup tartışması

Bu avantaj, sosyal medyanın kullanıcıya sağlayabileceği en iyi özelliklerden biridir. Grup tartışması, kullanıcıların odaklanmış oldukları konularda daha fazla bilgi edinmesi için yararlı olabilecek öznel tartışmalara katılmasına izin veriyor. Aynı zamanda yeni arkadaşlıklar edinmenizi sağlarken mevcut arkadaşlıklarınızı da bir arada tutmayı sağlıyor.

4. Pazarlama ve satışlar

Sosyal medya, insanlarla iletişiminizin açık olduğu geniş bir insan ağıdır. Potansiyel müşterileri bulmaya yardımcı olur. Şirket, markalar ve kullanıcılar, başka bir kullanıcının faaliyetlerini takip edebiliyor veya sosyal ağdaki başkaları tarafından takip edilebiliyorsunuz. Yeni bir marka bu sayede kolaylıkla oluşturulabiliyor.

5. Sağlık sektörünü

Sosyal medyayı kullanarak sektördeki en iyi sağlık hizmeti analiz edilebiliyor. Klinikler ve hastaneler, hastalara uzman doktorların müsaitliği, kaynak mevcudiyeti gibi benzer konularda bildirimler göndererek hastaların sağlık hizmeti ile iletişimini aktif tutmasını sağlıyor.

6. Ekonomi üzerindeki etki

Sosyal medya artık çok çeşitli iş fırsatları sunan yerleşik bir endüstri haline gelmiştir. Yaklaşık 6337+ Facebook çalışanı, 5000+ LinkedIn çalışanı ve 3000+ Twitter çalışanı bulunmaktadır. Sosyal medya organizasyonu, işsizliği azaltarak ekonomi üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır.

7. Sosyal medyanın Siyasete Etkisi

Politikacılar, kişisel ve politik düşüncelerini ifade etmek için twitter, facebook vb. sosyal medya platformları kullanıyor. Bu da halkla iletişim halinde olmalarına yardımcı oluyor. Vatandaşların siyaseti açıkça tartışması ve siyasetçilere mesaj iletmesi de bir başka sağladığı avantajdır.

Sosyal Medyanın Dezavantajları

Sosyal Medyanın Dezavantajları

1. Şeffaf

Sosyal medya hayatı daha şeffaf hale getiriyor. Sizi her saniye bağlı tutan ve düşüncelerinizi ve mahremiyetinizi ifşa etmeye veya paylaşmaya zorlayan sosyal medyayı kullanarak etkileşimde bulunmak bazen zahmetli olabiliyor. Bazı durumlarda rutinlerinizi bozabilecek herhangi bir zaman ölçeği veya sınırı olmaksızın zorla etkileşime girmenizi gerektirebiliyor.

2. Sosyal yük

Cep telefonundaki sosyal medya insanları sürekli meşgul ediyor ve aynı zamanda onları gerçek sosyalleşmekten veya gerçek zamanlı olarak insanlarla etkileşimde bulunmaktan da uzak tutuyor. Yakındaki kişiyle konuşmayı görmezden gelirken başkalarıyla facebook üzerinden sohbet edebiliyorlar. Kişisel bilgilerinizin kamuya açık hale gelmesini sağlaması da sosyal bir yük haline geliyor. İnsanların yaklaşık %51’i, sosyal medya platformlarını kullandıktan sonra kendilerini stresli ve rahatsız hissediyor.

Leave A Comment